TalTech teedeehituse kaptenisild vajab täiendust

Väga pikka aega on olnud mureks TalTech teedeehituse ja geodeesia eriala tudengite arv. Seda nii sisseastujate, kui ka lõpetajate osas.

Aastal 2019 loodi Peep Sürje nimeline stipendiumifond, mille eesmärgiks on TalTech teedeehituse- ja geodeesia eriala üliõpilastele parimate võimaluste loomine, keskendumaks õpingutele ja teadmiste omandamisele ning seeläbi tagada teedeehituse ja geodeesia valdkonna jätkusuutlik areng Eestis. Stipendiumifond on rahastatud valdkonna ettevõtete ja eraisikute poolt, kellele läheb korda eriala olevik ning tulevik ning fondi panustamine on vabatahtlik. Tagasiside stipendiumi saanud tudengitelt on olnud positiivne, sest nende jaoks on see enne kõike tunnustus.

Lisaks on väga tõhusat tööd teinud Taltech teedeehituse ja geodeesia uurimisrühma eelnev ja praegune programmijuht, et populariseerida eriala gümnaasiumites. Selleks on tehtud mitmeid üritusi, mis tutvustavad eriala. Antud üritustel on aktiivselt kaasa löönud mitmed Peep Sürje stipendiumi saanud tudengid.

Antud stipendiumifond on ennast positiivselt tõestanud, suurendamaks teedeehituse ja geodeesia erialale sisseastujate ja ka lõpetajate arvu.

Sellega oleme saanud teedeehituse laeva nina taaskord vee peale.

Samas on laeva kaptenisild ikka veel vee all, sest hoopis suuremaks mureks on TalTech teedeehituse ja geodeesia eriala õppejõudude järelkasv. Probleem on lausa kriitiline, et teedeehituse ja geodeesia eriala püsima jääks. On just õppejõud need, kes erialast haridust edasi annavad,  Ilma nendeta ei ole ka eriala arengut.

 

Miks meil ei ole õppejõudude järelkasvu?

Vastus on pragmaatiline – puudub motiveeriv töötasu.

 

Eriala tippspetsialistidel on oluliselt tasuvam töötada erasektoris, kus töötasud oluliselt kõrgemad. Samas on just needsamad eriala tippspetsialistid, kelle teadmisi on vajalik üle anda tudengitele. Ülikool peaks andma eriala tuleviku visiooni, mida noored tudengid saaksid peale ülikooli lõpetamist ellu viima hakata

Toetada ja toita tuleb tudengite mõtteviisi, mis ei ole seotud vanade dogmadega.

Selleks on meil vaja lisaks motiveeritud ja särasilmseid õppejõudusid.

 

See on kindlasti mõttekoht Eesti riigile hariduse rahastamise osas. Samas on võimalus ka valdkonna ettevõtetel abiks olla ja taaskord toetav õlg alla panna.

 

Minu ettepanek on luua fond, mis aitaks kaasa teedeehituse ja geodeesia eriala õppejõudude järelkasvule. Fond võiks olla seotud teadustöö toetamisega, sest koos tähendusrikka teadustööga tõuseb ka õppejõudude kvaliteet ja huvi.

 

Artikli autorina puudub mul täpne nägemus, kuidas antud fondist tasu jagamise reeglid paika panna, et see eesmärgipäraselt toimima hakkaks. Samas loodan, et see juhib taaskord tähelepanu olulisele probleemile ja sütitab need isikud, keda mure valdkonna järelkasvu pärast öösiti magada ei lase.